لوگو نودیسک

با نودیسک (فضای ذخیره سازی ابری) داده ها و فایل هایتان را در مکانی که همواره بتوان به آن دسترسی داشت ذخیره کنید.

اطلاعات تماس
مقالات

تفاوت میان بلاک استوریج و آبجکت استوریج چیست؟

تفاوت آبجکت استوریج و بلاک استوریج

در دنیای پیچیده اطلاعات و ذخیره‌سازی داده‌ها، دو رویکرد برجسته به نام‌های “بلاک استوریج” و “آبجکت استوریج”، هرکدام با فلسفه‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد خود، به طور مداوم نقش آفرینی می‌کنند. این دو سیستم ذخیره‌سازی، نه تنها در دل فناوری اطلاعات بلکه در تمامی حوزه‌هایی که به داده‌ها و اطلاعات وابسته‌اند، تفاوت‌ها و اشتراکات خاصی دارند که در ادامه مقاله به ذکر این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت.

فهرست مطالب

بلاک استوریج (Block storage) چیست؟

بلاک استوریج، با قدرت و کارایی خود، داده‌ها را به قطعات کوچکی به نام بلاک‌ تقسیم کرده و در فضای فیزیکی ذخیره می‌نماید. این مدل، چون به شکلی مشابه با ساختار یک دیسک سخت عمل می‌کند، برای کاربردهایی که به سرعت و دسترسی به بخش‌های کوچک داده نیاز دارید، بهینه است.

آبجکت استوریج (object storage) چیست؟

آبجکت استوریج با نگاهی شیءگرا به داده‌ها می‌پردازد. در این حالت، هر داده به عنوان یک “آبجکت” مستقل شناخته می‌شود که می‌تواند شامل اطلاعات مختلفی از جمله متادیتاها و داده‌های متنوع باشد. آبجکت استوریج با انعطاف بیشتر و قابلیت مدیریت داده‌های بزرگ و متنوع، به عنوان یک راهکار مناسب برای بسیاری از عملیات‌های خاص داده‌ای می باشد.

Block storage (بلاک استوریج) چگونه عمل می کند؟

از این مدل بلاک برای ذخیره فایل‌های داده در شبکه‌های منطقه ذخیره‌سازی (SAN) یا محیط‌های ذخیره‌سازی مبتنی بر ابر استفاده می‌گردد.

شبکه های منطقه ذخیره سازی (SAN) به عنوان یک فناوری ذخیره سازی شامل مجموعه ای از رایانه‌ها و دستگاه‌های ذخیره سازی میباشد که به یک شبکه برای توزیع داده ها و بهره‌وری از داده های شبکه متصل می شوند.

SAN ها کمک می کنند تا افراد و سازمان ها دفتر کار و سیستم هایی را بسازند که قادر به مشارکت با یکدیگر در شبکه SAN هستند و نیاز به تکرار و مراقبت های امنیتی بیش از حد ندارند. با ایجاد یک SAN ، مدیران می توانند به طور موثرتر و کارآمدتر داده ها را به صورت یکپارچه داشته باشند و به آن دسترسی پیدا کنند، این کار موجب کاهش هزینه و پاسخ دهی سریع‌تر می شود.

مزایای بلاک استوریج چیست؟

Block storage   زیرساخت مربوط به ذخیره سازی داده ها در شبکه های ابری است که شامل مزایای زیر می باشد:

  1. امکان شخصی سازی بالا: در ذخیره سازی بلاک استوریج امکان شخصی سازی بالایی وجود دارد، به گونه ای که می‌توان برای هر کاربر، نوع دیسک، اندازه و نحوه استفاده اش از آن را به طور دقیق مشخص کرد.
  2. راندمان بالا: قابل مقایسه با هارد دیسک است و جایگزینی قابل قبول برای سیستم های RAID  می باشد. سیستم های بلاک استوریج به طور معمول در سرعت و عملکرد بهینه هستند.
  3. ایمنی بالا: این نوع ذخیره سازی برای داده‌ها ایمنی بالایی دارد. به طوری که تمام دیسک هایی که به شبکه اضافه می شوند به صورت اتوماتیک RAID می شوند. به علاوه امکان استفاده از snapshot ها برای به دست آوردن یک نسخه ایمن از داده های موجود، قبل از انجام هرگونه تغییری امکان پذیر است.
  4.  پیدا کردن سریع تر داده ها: در سیستم بلاک استورج، داده ها به صورت بلاک های کوچک تر به دست می آیند، در نتیجه در صورت لزوم به راحتی می توان به سرعت به داده ها دسترسی داشت.
  5. قابلیت مقیاس پذیری: در شبکه های ابری، همواره قابلیت مقیاس پذیری از اهمیت فراوانی برخوردار است. این نوع بلاک مقیاس پذیری است و در صورت نیاز به افزایش حجم داده دسترسی به آن به سادگی امکان پذیر می باشد.

نحوه ی عملکرد آبجکت استوریج (object storage) چگونه است؟

object storage

آبجکت استوریج (object storage) یا ذخیره‌سازی شیء یک پلتفرم ذخیره‌سازی است که اطلاعات را به صورت شیء یا موجودیت ذخیره می نماید.

عموما این پلتفرم به عنوان یک سرویس ذخیره‌سازی در ابر استفاده می گردد. در این نوع ذخیره‌سازی، هر شیء دارای شناسه یکتا است و دسترسی به آن به راحتی امکان پذیر است. به علاوه، می توان این شیء ها را در پوشه ها یا دسته بندی های مختلف دسته بندی کرد تا یافتن آن آسان باشد.

روش ذخیره‌سازی آبجکت استوریج بسیار امن و قابل اطمینان است و برای سازمان ها و شرکت هایی که نیازمند ذخیره‌سازی داده های بزرگ هستند، مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت اصلی بلاک استوریج و آبجکت استوریج در چیست؟

برخی از تفاوت‌های این دو روش ذخیره سازی ابری در زیر ذکر شده است:

سازماندهی داده‌ها

در بلاک استوریج داده‌ها به صورت بلوک‌هایی با اندازه ثابت، طولانی‌مدت ذخیره می‌شوند. اما در روش در آبجکت استوریج، داده‌ها به صورت شئ‌هایی با ویژگی‌های فایلی مانند اندازه، نوع و تگ ذخیره می‌شوند.

قابلیت انعطاف‌پذیری

از نظر قابلیت انعطاف‌پذیری، انعطاف پذیری آبجکت استوریج بیشتر از بلاک استوریج است. زیرا در روش آبجکت استوریج امکان اضافه و حذف داده به راحتی وجود دارد و نیازی به تغییر اندازه بلوک‌ها نیست.

مقیاس‌پذیری

آبجکت استوریج با توجه به قابلیت انعطاف‌پذیری بالاتر، مقیاس‌پذیری بهتری نیز نسبت به بلاک استوریج دارد. به این معنی که می‌توان به راحتی فضای بیشتری برای ذخیره داده‌ها در آبجکت استوریج به وجود آورد.

قابلیت جستجو

در آبجکت استوریج، امکان جستجو کردن داده‌ها با استفاده از تگ یا نام فایل وجود دارد، اما در بلاک استوریج این قابلیت وجود ندارد.

قابلیت پشتیبانی از دسترسی به بخش‌های مختلف داده

در آبجکت استوریج، امکان دسترسی به بخش‌های مختلف یک فایل (مانند متن، تصویر و ویدیو) با استفاده از یک درخواست وجود دارد، در حالی که در بلاک استوریج باید هر قسمت از داده‌ها را به صورت جداگانه بررسی کنیم.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عیدی ابریش برای شما

10 درصد فضای ذخیره سازی بیشتر

در صورت خرید آنلاین

آیتکس 1402