لوگو نودیسک

با نودیسک (فضای ذخیره سازی ابری) داده ها و فایل هایتان را در مکانی که همواره بتوان به آن دسترسی داشت ذخیره کنید.

اطلاعات تماس
مقالات

SaaS یا نرم افزار به عنوان سرویس چیست

نرم افزار به عنوان سرویس saas

نرم افزار به عنوان یک سرویس، که به طور گسترده به عنوان SaaS شناخته می شود، به عنوان روشی برای ارائه برنامه های کاربردی از طریق اینترنت تعریف می شود. جنبه “به عنوان یک سرویس” SaaS به این معنی است که شرکت ها مجبور نیستند نگران نصب، تمدید یا نگهداری نرم افزار در محل باشند. در عوض، آن‌ها می‌توانند به سادگی به هر سرویسی که نیاز دارند دسترسی داشته باشند و فقط برای آنچه استفاده می‌کنند بپردازند. این مقاله   SAAS نرم افزار به عنوان یک سرویس توضیح می دهد.

فهرست مطالب

نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS) چیست؟

برنامه های کاربردی نرم افزار به عنوان یک سرویس از طریق اینترنت منتشر می شوند و شرکت های مشتری را از نیاز به مدیریت سخت افزار و نرم افزار پیچیده و اغلب گران قیمت رها می کند. سایر شرایط SaaS عبارتند از نرم افزار بر اساس تقاضا، نرم افزار مبتنی بر وب و نرم افزار میزبان. برنامه های SaaS از سرورهای یک ارائه دهنده راه دور کار می کنند. این ارائه دهنده اکثر جنبه های برنامه از جمله دسترسی، در دسترس بودن، امنیت و عملکرد را مدیریت می کند. مشتریان معمولاً می توانند از طریق یک مرورگر وب به سرویسی که در آن مشترک شده اند دسترسی داشته باشند.

مزایای saas

برای کاربران، یکی از برجسته ترین مزایای SaaS عدم نگرانی در مورد میزبانی و نگهداری پایگاه داده یا سرور است. نیاز به استخدام پرسنل اختصاصی برای مدیریت کدنویسی و سایر جنبه های نرم افزاری یک برنامه نیز با پذیرش SaaS ناپدید می شود. یکی دیگر از مزایای SaaS «قابلیت مقرون به صرفه بودن نوآوری» است. با SaaS، حتی شرکت‌های کوچک‌تر نیز می‌توانند بدون نگرانی در مورد هزینه‌های سربار، از فناوری‌های پیشرفته برای عملیات خود استفاده کنند. مشتریان همچنین نیازی به انتخاب بین عملکرد و انعطاف پذیری ندارند. امروزه، اکثر نرم‌افزارهای مبتنی بر ابر، تجربه‌ای مشابه، به عنوان راه‌حل‌های داخلی ارائه می‌دهند.

حتی وقتی صحبت از مالکیت داده می شود، حداقل دلیلی برای نگرانی وجود دارد. اکثر اارائه دهندگان SaaS اذعان دارند که تمام داده های آپلود شده، ذخیره شده و پردازش شده متعلق به کاربر نهایی است. حقوقی بودن مالکیت داده ها همیشه در قرارداد ذکر شده است. همچنین برای ارائه دهندگان SaaS معمول است که به مشتریان اجازه می دهند داده های خود را صادر کنند و در صورت درخواست پشتیبان های محلی ایجاد کنند. همیشه مطمئن شوید که ذینفعان واجد شرایط قرارداد را قبل از انجام تعهد نهایی تجزیه و تحلیل می کنند. اکثر فروشندگان SaaS به خصوص در مورد مشتریان بزرگتر اجازه می دهند تا توافق نامه ها سفارشی سازی شوند. از نقطه نظر امنیت سایبری، داده‌ها در مقایسه با محل ذخیره‌سازی با یک فروشنده SaaS ایمن‌تر هستند. این به این دلیل است که ارائه دهنده بودجه بسیار بیشتری را برای اقدامات امنیتی اختصاص می دهد.

جدای از این، کارمندان، فروشندگان یا سایر ذینفعان نمی توانند داده ها را هنگام ذخیره از راه دور، به طور ناخواسته یا غیر عمد، افشا کنند یا به خطر بیاندازند. گزارش سال 2019 در مورد روندهای برتر امنیت و مدیریت ریسک توسط گارتنر پیش بینی کرد که تا سال 2021، بیش از 9 مورد از هر 10 مورد خرابی امنیت ابری نتیجه خطای مشتری خواهد بود.

saas

انواع SaaS

انواع SaaS به سرعت در حال گسترش است و امروزه انواع مختلفی از راه حل های SaaS موجود است. تفاوت اصلی بین این انواع، صنعتی است که محصول SaaS به آن توجه می کند، مانند ارتباطات، امور مالی یا مدیریت ارتباط با مشتری. همانطور که بازار همچنان در حال گسترش است و پذیرش راه حل های SaaS افزایش می یابد، انواع جدیدی از محصولات SaaS ظاهر می شوند. در حال حاضر، راه‌حل‌های نرم‌افزاری مبتنی بر ابر برای جایگزینی بسیاری از وظایف انسانی، که منجر به توسعه اصطلاح «هر چیزی به‌عنوان سرویس» (XaaS) می‌شود، به کار گرفته می‌شوند. با تبدیل شدن کار از راه دور به یک هنجار، محبوبیت راه حل های SaaS به شدت افزایش یافته است  زیرا این خدمات را می توان در هر نقطه از جهان بدون نیاز به خرید و راه اندازی زیرساخت های تخصصی مورد استفاده قرار داد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عیدی ابریش برای شما

10 درصد فضای ذخیره سازی بیشتر

در صورت خرید آنلاین

آیتکس 1402