لوگو نودیسک

با نودیسک (فضای ذخیره سازی ابری) داده ها و فایل هایتان را در مکانی که همواره بتوان به آن دسترسی داشت ذخیره کنید.

اطلاعات تماس
مقالات

رایانش ابری چیست و چه مزایا و کاربردهایی دارد؟

رایانش ابری چیست

اگرچه بسیاری از ما سال هاست که از ابر استفاده می کنیم، این سوال هنوز در بسیاری از سازمان ها تکرار می شود: رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری راهی برای دسترسی به اطلاعات و برنامه‌های کاربردی به‌جای ساخت، مدیریت و نگهداری آن‌ها بر روی هارد دیسک یا سرورهای خود است.

چه بخواهید خودتان آن را بهتر درک کنید، یا به سازمانتان کمک کنید تا به طور مؤثرتری از آن استفاده کند، این مقاله می‌تواند به شما کمک کند تا همه چیز را درباره  رایانش ابری بدانید

فهرست مطالب

رایانش ابری چیست؟

به عبارت ساده، رایانش ابری راهی برای دسترسی به خدمات در اینترنت به جای رایانه شما است. شما می توانید از ابر برای دسترسی به برنامه ها، داده ها و ابزارهای توسعه، تقریباً از هر کجا و در هر زمانی استفاده کنید.

چه کسی از محاسبات ابری استفاده می کند؟

پاسخ این است: همه. از تلفن و ماشین شما گرفته تا ساعت هوشمند ، ابر همه جا وجود دارد.

رایانش ابری، برای مشاغل قدرتمند است. سازمان‌ها در هر اندازه و در هر صنعتی می توانند از محاسبات ابری استفاده می‌کنند چون به آنها انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری می‌دهد. شرکت ها از آن برای کارهای معمولی مانند حفاظت از داده ها، توسعه نرم افزار، تجزیه و تحلیل داده ها، بازیابی فاجعه، دسکتاپ مجازی و مجازی سازی سرور استفاده می کنند.

محاسبات ابری چگونه کار می کند؟

رایانش ابری

به طور خلاصه، رایانش ابری یک پازل با سه بخش اساسی است:

ارائه دهندگان خدمات ابری، داده ها و برنامه های کاربردی را در ماشین های فیزیکی در مکان هایی که به عنوان مراکز داده شناخته می شوند ذخیره می کنند.

کاربران، به آن دارایی ها دسترسی دارند.

اینترنت، ارائه دهندگان و کاربران را فوراً در مسافت های طولانی متحد می کند.

اگرچه قطعات ساده هستند، اما فناوری که آنها را در کنار هم قرار می دهد پیچیده است. برای قدردانی از آن، نحوه کار قبل از ابر را در نظر بگیرید: تیم‌های فناوری اطلاعات شرکت‌ها، مراکز داده خود را در محل مدیریت می‌کردند که به به‌روزرسانی‌های منظم سخت‌افزار، صورت‌حساب‌های انرژی بزرگ و مقادیر بیش از حد املاک و مستغلات نیاز داشت. گران، غیرعملی و ناکارآمد بود.

اما این دیگر لازم نیست. شرکت‌هایی که قبلاً مراکز داده خود را اداره می‌کردند، دیگر نیازی به نگرانی در مورد تأمین امنیت، مقیاس‌بندی، نگهداری و ارتقاء زیرساخت‌ها ندارند. آنها فقط بر ایجاد تجربیات عالی برای مشتریان خود تمرکز می کنند، برخلاف تدارکات فنی. این به طرز چشمگیری رویکرد کسب و کارها به منابع IT خود را تغییر داده و ساده می کند.

به عنوان مثال، بسیاری از ارائه دهندگان ابر، خدمات مبتنی بر اشتراک را ارائه می دهند. در ازای دریافت هزینه ماهانه، مشتریان می توانند به تمام منابع محاسباتی مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند. این بدان معناست که آنها مجبور نیستند مجوزهای نرم‌افزاری بخرند، سرورهای قدیمی را ارتقا دهند، ماشین‌های بیشتری را در صورت تمام شدن فضای ذخیره‌سازی بخرند، یا به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری را نصب کنند تا همگام با تهدیدات امنیتی در حال تکامل باشند. فروشنده همه این کارها را برای آنها انجام می دهد.

به این ترتیب، رایانش ابری مانند اجاره ماشین است. کاربر می‌تواند با وسیله نقلیه رانندگی کند، اما این بر عهده مالک است که تعمیرات و نگهداری معمولی را انجام دهد و خودروهای قدیمی را با خودروهای جدید جایگزین کند. اگر کاربر برای انجام کارهای بیشتر نیاز به ارتقاء داشته باشد، به سادگی امضای قرارداد اجاره جدید و تعویض کلیدهاست.

مزایای رایانش ابری برای کسب و کار شما

اکنون که نحوه عملکرد آن را درک می کنید، به راحتی می توانید ببینید که رایانش ابری مزایای زیادی دارد. از جمله مهمترین مزایای رایانش ابری عبارتند از:

راحتی

رایانش ابری ذخیره، بازیابی و به اشتراک گذاری اطلاعات را سریع و آسان می کند.

انعطاف پذیری

از آنجایی که اطلاعات در مکان ها و دستگاه ها جریان دارد، کارمندان می توانند با خیال راحت و ایمن از هر کجا کار کنند. این باعث می شود که آنها در کارشان سازنده تر، مشارکت کنند و رضایت بیشتری داشته باشند.

هزینه

در هسته محاسبات ابری، ایده “چند تداومی” وجود دارد. این بدان معناست که یک ارائه‌دهنده خدمات ابری، مشتریان زیادی دارد که از منابع محاسباتی مشابهی استفاده می‌کنند. این مانند یک ساختمان آپارتمانی است: اگرچه ساکنان امکانات و زیرساخت‌های مشترک دارند – همه آزادند که آپارتمان خود را به دلخواه خود تزئین کنند.

قابلیت اطمینان

ارائه دهندگان خدمات ابری به طور مداوم معماری خود را برای ارائه بالاترین استانداردهای عملکرد و در دسترس بودن اصلاح می کنند. در همین حال، اشخاص ثالثی که خدمات آنها را میزبانی می کنند، به طور مداوم آنها را نگهداری و به روز می کنند و دسترسی آسان به پشتیبانی مشتری را فراهم می کنند. این تعهد به بهبود مستمر آنها را در استانداردهای برتر قابل اعتماد می کند.

مقیاس پذیری

فروشندگان ابر عموماً به مشتریان اجازه می دهند منابع محاسباتی را در صورت نیاز افزایش یا کاهش دهند. این بدان معناست که رایانش ابری می تواند با کسب و کار شما کاهش یابند. می توانید پهنای باند، کاربران و سرویس ها را اضافه یا کم کنید و حتی ارائه دهندگان خدمات بیشتری را اضافه کنید. علاوه بر این، بسیاری از ارائه‌دهندگان خدمات ابری، این مقیاس‌بندی را از طرف شما خودکار می‌کنند تا تیم‌ها بتوانند زمان بیشتری را به تجربه مشتری و زمان کمتری را به برنامه‌ریزی ظرفیت اختصاص دهند.

چگونه امنیت رایانش ابری از شرکت شما محافظت می کند

امنیت رایانش ابری

فروشندگان ابر به طور منظم پروتکل های امنیتی را برای محافظت از کاربران در برابر تهدیدات سایبری به روز می کنند. بنابراین، یکی از بزرگترین مزایای محاسبات ابری امنیت است.

به ابر مانند یک بانک فکر کنید. پول شما در یک حساب بانکی امن تر از آن است که در یک قلک در خانه شما باشد. به همین ترتیب، داده‌های شما با ارائه‌دهنده خدمات ابری امن‌تر از یک شبکه ناامن در خانه یا محل کار است.

فروشندگان برتر ابری، از متخصصان علوم رایانه و امنیت سایبری استفاده می کنند که سیستم های خود را به روز می کنند و اطلاعات مشتریان را ایمن می کنند و همچنین مسئولیت برآورده کردن الزامات نظارتی را بر عهده می گیرند. این امر سازمان‌ها را از یافتن و حفظ استعدادهای امنیت سایبری، گردآوری تیم‌های انطباق اختصاصی، عیب‌یابی باگ‌ها و انطباق با تهدیدات امنیتی جدید رها می‌کند.

همچنین ایده افزونگی حیاتی است. یعنی ابر فقط داده ها را ذخیره نمی کند. از آن نیز پشتیبانی می کند. برای درک اینکه چقدر مفید است، تصور کنید که روی یک سند کاری مهم کار می کنید و برق قطع می شود. قبل از رایانش ابری، اگر نتوانید به موقع آن را در هارد دیسک خود ذخیره کنید، ممکن است کار خود را برای همیشه از دست داده باشید. اکنون، وقتی برق دوباره روشن شود، کار شما منتظر شما خواهد بود زیرا به طور خودکار در ابر ذخیره شده است.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عیدی ابریش برای شما

10 درصد فضای ذخیره سازی بیشتر

در صورت خرید آنلاین

آیتکس 1402